FEMINISTKY.SK

Hra na dobro a zlo
February 29th, 2024
315819-1024x670.jpg

Parlament predvčerom schválil uznesenie vlády SR o odmietnutí útokov a násilia zo strany hnutia Hamas. Uvádza sa v ňom aj to, že vojenskú odozvu štátu Izrael nemožno – vzhľadom na jej neproporčnosť – akceptovať. Slovenský zákonodarný zbor mu však v deklarácii priznáva právo na primeranú sebaobranu. Dokument zároveň upozorňuje na humanitárnu katastrofu a nevyhnutnosť zabrániť zločinom proti ľudskosti. Opozícia hlasovanie bojkotovala. Čo priebeh hlasovania hovorí o politickom nastavení súčasnej vládnej reprezentácie?


V rámci konfliktu Izrael-Hamas sa na slovenskej politickej scéne vyprofilovali dva tábory. Na jednej strane stoja politické strany, ktoré dlhodobo otvorene ignorujú ľudské práva. Označenie „ľudskoprávny“ spájajú prinajlepšom so slabosťou, v horšom prípade so zvrátenosťou. Závisí od publika. Tieto strany si v téme izraelsko-palestínskeho konfliktu osvojili rolu morálneho odsúdenia. Cynické a ťažko uveriteľné.


Na druhej strane sú tu politické strany, ktoré sa ľudskoprávnymi témami zaštiťujú, budujú si na nich svoj politický kapitál. Od Palestíny v tom lepšom prípade odvracajú zrak, v tom horšom otvorene vytyčujú hranice, kto je pre nich človekom. Palestínske obyvateľstvo žijúce v Pásme Gazy alebo na Západnom brehu Jordánu podľa nich do tejto kategórie nespadá.


Na slovenskom ihrisku sa hrá na zápas dobra a zla. Ľudské životy majú hodnotu podľa toho, v koho tíme sa ocitnú. Tak si poďme priblížiť, ako hnev spravodlivých udiera na ľudí, ktorí nemajú to správne tímové tričko.


Reem Alsalem, osobitná spravodajkyňa OSN pre násilie páchané na ženách a dievčatách, upozorňuje na dôkazy o znásilňovaní, sexuálnom násilí, vyhrážkach a neľudskom zaobchádzaní páchanom izraelskými vojakmi v Pásme Gazy. Ozbrojenci rabujú opustené domácnosti a popri tom na svojich sociálnych sieťach zverejňujú svoje fotky s ukorystenou ženskou bielizňou. Ženy a deti, ktoré sa pokúšajú nájsť bezpečný úkryt, sa stávajú obeťami ich cieleného ostreľovania. Ak ich uväznia, čelia ponižujúcemu a neľudskému zaobchádzaniu. Zatvárajú ich do v klietok, v ktorých sú ponechané napospas dažďu a chladu, zamedzujú im prístup k jedlu, liekom či hygienickým potrebám.


Lekári bez hraníc (MSF) od začiatku útoku upozorňujú na bezprecedentné ničenie zdravotníckej infraštruktúry a popravy zdravotníckeho personálu. Christopher Lockyear, prezident medzinárodnej siete MSF, predložil Bezpečnostnej rade OSN výpočet hrôz. Spomína napríklad narastajúci počet zmrzačených detí, ktoré prišli o rodičov a prosia personál o predčasné ukončenie života. Upozorňuje aj na zabíjanie ich personálu. V decembri 2023 bolo reportovaných 300 mŕtvych zdravotníkov a zdravotníčok. Mimochodom, majú otvorené pracovné pozície.


Ešte v novembri, teda za necelé dva mesiace od útoku, OSN evidovala viac ako 100 zabitých humanitárnych pracovníkov a pracovníčok. Smrť sa však nedotkla len agentúr OSN, ale aj širšej ľudskoprávnej odbornej komunity. Nour Naser Abu Al-Nour a Danu Yaghi boli mladé právničky a odborníčky v oblasti rodovej rovnosti a práv žien z Palestínskeho centra pre ľudské práva. Prvú zabili spolu so siedmimi členmi a členkami rodiny vrátane jej dvojročnej dcéry 20. februára 2024 pri útoku na Rafah. Jej kolegyňa prišla o život, tiež spolu s rodinou, dva dni na to v Deir al-Balahu.


Michael Fakhri, osobitný spravodajca OSN pre právo na výživu, upozorňuje, že Izrael robí všetko pre to, aby spôsobil nezvratný hladomor. Zároveň dodáva, že obmedzovanie prístupu civilného obyvateľstva k potravinám je vojnovým zločinom. Každé šieste palestínske dieťa vo veku do 2 rokov trpí podvýživou štvrtého alebo tretieho stupňa (zo 4-stupňovej stupnice). Až 70 % detí do 5 rokov trpí hnačkou, čo je v porovnaní s údajmi z roku 2022 (keď to boli 3 %) 23-násobne viac. Nehovoriac o videách dokumentujúcich ostreľovanie ľudí, ktorí sa snažia dostať ku kamiónom s humanitárnou pomocou alebo o útokoch na drobných rybárov, ktorí sa snažia vyplávať na more.


Všetky mimovládne organizácie pracujúce v teréne či odborníci a odborníčky OSN majú v otázke hodnoty ľudských životov v Gaze jasno. A to bez ohľadu na politicko-historický kontext – ako to, napokon, vyplýva aj z etických kódexov, ktorými sa riadia. Ľudia prežívajúci, resp. umierajúci, v Gaze, nie sú Hamas. Násilie páchané na ľuďoch v Gaze sa nezačalo 7. októbra 2023.

Ale to sú asi iné mimovládky, a nateraz pomýlení spravodajcovia a spravodajkyne (možno sa na ne bude dať odvolať neskôr, keď sa budeme zavzdušňovať nad právnym štátom, právami žien alebo inými politicky zúročiteľnými témami). Aktuálne, chudáci, pozerajú veľa falošných správ alebo sú platení antisemitskými skupinami (možno priamo Hamasom, nie?). Jednoducho, Izrael má právo na sebaobranu a bodka.